Zimska krvodajalska akcija v športni dvorani OŠ Leskovec pri Krškem

Krvodajalstvo v Sloveniji poteka po načelih prostovoljnega, anonimnega in brezplačnega darovanja krvi in je najbolj množična solidarnostna akcija prebivalcev Slovenije. Rdeči križ Slovenije organizira krvodajalske akcije že od 9. marca 1953 dalje, ko je v Zagorju potekala prva krvodajalska akcija pod okriljem Rdečega križa. Letno je organiziranih preko 1.150 krvodajalskih akcij, od tega je več kot 380 terenskih, ki se jih v zadnjih letih udeleži okoli 62.000 krvodajalcev.  Rdeči križ Slovenije skupaj s transfuzijsko službo za potrebe slovenskega zdravstva letno zagotovi vso potrebno kri za zdravstvene programe. Dnevne potrebe slovenskega zdravstva po krvi zahtevajo 350 do skoraj 400 krvodajalcev na odvzemni dan.  Pri nas daruje kri okoli 5 % prebivalcev, kar dokazuje, da je krvodajalstvo najplemenitejša oblika solidarnosti.

Z darovanjem krvi krvodajalci omogočajo sodobno zdravljenje. Krvi še ni mogoče umetno narediti, zato so bolniki in prejemniki krvi v celoti odvisni od krvodajalcev. Brez darovane krvi je ogroženo njihovo zdravje in pogosto tudi življenje. Bolezni in krvavitve, ki ogrožajo zdravje ali življenje, zaradi pomanjkanja krvi in njenih sestavin, zdravimo s transfuzijami krvnih komponent. Največji porabniki krvnih komponent so bolniki z boleznimi krvi in krvotvornih organov (kostnega mozga), bolniki z rakom, bolniki, zdravljeni s transplantacijo organov in kostnega mozga, ponesrečenci ter bolniki, ki kri potrebujejo zaradi operativnih posegov.

60 % krvodajalcev, v Sloveniji, daruje kri enkrat, 28 % krvodajalcev daruje kri dvakrat, 10 % trikrat in 2 % štirikrat.

Potrebe po komponentah krvi različnih krvnih skupin so nepredvidljive in večinoma sovpadajo s porazdelitvijo krvnih skupin med prebivalstvom. V Sloveniji sta najpogostejši krvni skupini A in 0 (A skupino ima približno 40 % prebivalcev, 0 pa 38 %), krvne skupine B je 15 %, krvno skupino AB pa ima približno 7 % ljudi). RhD pozitivnih je okoli 82 % ljudi, RhD negativnih pa le okoli 18 %.  

Krvodajalec lahko postane vsak, ki je zdrav (in dobrega počutja), star od 18 od 65 let. Glede na značilnost darovanja, lahko moški darujejo kri na vsake tri mesece, ženske pa na štiri mesece. Naša prednostna naloga pri preskrbi s krvjo je zagotavljanje varnosti, tako krvodajalca kot tudi bolnika oziroma prejemnika krvi, kar izvajamo s številnimi ukrepi, kot je npr.: vabljenje preko SMS vabil, preverjanje ustreznosti krvodajalcev že po telefonu, saj pred prihodom na odvzem krvi preverimo, ali ustrezajo pogojem za darovanje krvi, preveri se tudi prisotnost bolezenskih znakov morebitne okužbe, na triažni kontrolni vstopni točki, ki je pred  vhodom v prostore, kjer se izvajajo odvzemi krvi, krvodajalcem izmerimo telesno temperaturo in ponovno preverimo ustreznost za darovanje krvi, ustreznost pa se preverja tudi z izpolnjevanjem medicinskega vprašalnika, s testiranjem odvzete krvi in mnogimi drugimi postopki ter orodji.

Na odvzem krvi lahko pridete tako, da pokličite na najbližji transfuzijski center, kjer se dogovorite o dnevu in uri prihoda, kar velja tako za terenske krvodajalke akcije, kot tudi za akcije na stacionarnih mestih transfuzijskih služb v Sloveniji.

Informacije o krvodajalstvu in kontaktne številke za naročanje na odvzem krvi najdete na spletnih straneh Rdečega križa Slovenije: www.rks.si, na spletnih straneh Zavoda RS za transfuzijsko medicino:  www.ztm.si, in na spletni strani: www.daruj-kri.si, kjer se lahko polnoletni zdravi državljani tudi vpišejo v bazo krvodajalcev, na osnovi katere jih Rdeči križ Slovenije povabi na darovanje krvi.

Svetujemo, da pred odvzemom krvi zaužijete lahek, nemasten obrok in na darovanje krvi nikakor ne prihajate tešči. Ob vsakem obisku morate imeti s seboj osebni dokument. Po opravljenih meritvah in določenih pregledih, se bo zdravstveno osebje odločilo o vaši primernosti za darovanje krvi. Samo darovanje krvi – odvzem krvi traja od 5 do 10 minut. Krvodajalce nato povabimo na prigrizek oz. malico. Na dan odvzema svetujemo počitek in odsvetujemo težje fizične napore, kot na primer težje fizično delo, tek na daljše razdalje, delo na višini, potapljanje. Priporočamo vsem krvodajalcem, da poskrbijo za večji vnos tekočine, odsvetujemo uživanje alkoholnih pijač.

Hvala vsem krvodajalkam in krvodajalcem za odzivnost, darovanje in pomoč. Hvala, ker omogočate, da marsikatera življenjska zgodba teče dalje, zato le pokličite in se ponovno naročite na darovanje krvi.

 

 

Nazaj
©2024 Oblikovanje in izdelava spletne strani Kabi d.o.o.